ČSSD je nyní v silnější pozici vůči hnutí ANO než před týdnem, kdy původní jednání o možné vládní koalici skončila neúspěchem. Neznamená to však, že nyní skutečně společná vláda obou stran vznikne, shodují se politologové oslovení ČTK. Vedení ANO ve čtvrtek večer rozhodlo, že se má hnutí vrátit k jednání s ČSSD, a odmítlo variantu jednání o vládě s KSČM a SPD, kterou premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) doporučoval prezident Miloš Zeman.

Podle Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu je pozice ČSSD lepší než při předchozím jednání. „A to z toho důvodu, že je evidentní, že Andrejovi Babišovi úplně všechno v poslaneckém klubu a ve vedení hnutí ANO neprojde. Tudíž je zřejmě tlačen k tomu, aby aspoň na oko vyjednával se sociálními demokraty. Může to být jenom zastírací manévr, ale sociální demokraté by si teď možná mohli říct o více nebo dosáhnout toho, co si předsevzali původně od jednání,“ řekl. Zároveň ale podotkl, že pro ČSSD je spolupráce s ANO riziková i s ohledem na to, že se jí nevyplatila už v minulém volebním období.

„ČSSD je v tuto chvíli v poněkud výhodnější situaci, než byla minulý čtvrtek, protože je tady rozhodnutí ANO, které změnilo ukončení jednání z minulého týdne. Takže je zjevné, že Andrej Babiš v tuto chvíli sociální demokracii potřebuje,“ řekl Lubomír Kopeček z brněnské Masarykovy univerzity. „Na druhou stranu je pořád dobré brát v úvahu, že to včerejší (čtvrteční) rozhodnutí vedení ANO neřeklo, že se má uzavřít dohoda s ČSSD, ale řeklo, že se má jednat, což je rozdíl,“ upozornil. Podle něj se tak ANO může vrátit k variantě vlády podporované KSČM a SPD.

Podle Kopečka Babiš mohl prosadit ve vedení ANO spolupráci s KSČM a SPD, ale nakonec se rozhodl jinak. „Spočítal si, že by mu to mohlo narušit jednotu poslaneckého klubu, kde by to mohlo vyvolat odchod nějakých poslanců, a patrně by mu to rozdělilo i vedení strany. Takže ten návrat k variantě jednání s ČSSD je podle mě Babišovo zhodnocení rizik a ceny, kterou by za prosazení spolupráce s SPD musel zaplatit,“ řekl.

Brněnský politolog také upozornil, že nelze předvídat, jak jednání nakonec skončí. „Po těch otočkách v posledním týdnu – ukončení jednání, nadhození varianty, se kterou Andrej Babiš do včerejška (čtvrtka) operoval jako s nejpravděpodobnější, tedy spolupráce s SPD a komunisty, večerní rozhodnutí, že se bude zase jednat se sociální demokracií – to je v tuto chvíli zcela nevypočitatelné,“ řekl.

Podle Mrklase Babiš dlouhodobě nestojí o koaliční vládu, ale chce vládnout sám. „On prostě není schopen kompromisu v personálních otázkách, v základních bodech programu. Takže ideální vláda je taková, ve které má ANO všechny ministry, respektive Andrej Babiš má kontrolu nad všemi ministry,“ řekl. Podle něj ale není vyloučeno, že je v ANO odpor proti tomu vytvářet jednobarevnou vládu za každou cenu.

Při jednáních mezi ANO a ČSSD bude podle Mrklase důležité, jak se strany postaví k obsazení ministerstva vnitra, které ČSSD požadovala kvůli tomu, že je Babiš trestně stíhán. Významnou roli ale bude hrát i postoj ANO k SPD, kde politolog očekává, že sociální demokraté budou po ANO žádat jasný distanc od hnutí Tomia Okamury. „A to v té formě, že bude Tomio Okamura odvolán z pozice místopředsedy Sněmovny a bude otevřeno jednání, jestli i někteří další předsedové výborů za SPD budou odvoláni. Zkrátka a dobře, že ANO spálí mosty k SPD, a to z toho důvodu, aby neexistovala nějaká vládní koalice a potom nějaká parlamentní koalice, která bude ohrožovat tu vládní,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner