Zatímco většina polských poslanců tráví Vánoce doma, zákonodárce Michal Stasiński naopak dorazil v pátek i s kufrem do budovy parlamentu. Spolu s dalšími opozičními poslanci tak chce protestovat proti krokům současné polské vlády, napsala dnes agentura AP. Zákonodárci se budou v parlamentu různě střídat, plánují tam ale zůstat až do dalšího zasedání 11. ledna.

Podle opozice porušuje současná vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) demokratické principy. Do ulic polských měst již kvůli tomu v uplynulých týdnech vyšly desítky tisíc lidí a ke kritice se připojil i Brusel, který má obavy o demokracii a právní stát v zemi.

Po loňském vítězství ve volbách, díky němuž získala většinu v obou parlamentních komorách, se vládnoucí strana PiS snaží dostat pod kontrolu nejdůležitější instituce v zemi, včetně ústavního soudu. Rovněž se objevily snahy o omezení svobody médií a kritici kabinetu se obávají, že na řadu může přijít i ústava a svobodné volby.

„Nesouhlasím s tím, co dělají, a proto jsem se rozhodl strávit Vánoce tady,“ uvedl poslanec Stasiński, který bude na svátky v zasedací místnosti parlamentu vybaven jídlem od své rodiny. Poslance mají v plánu přijít před budovu podpořit i protivládní demonstranti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner