Polské úřady zakázaly vstup do země zpravodaji ruské státní informační agentury Rossija Segodňa Leonidu Sviridovovi. Oznámil to polský rozhlas. Do schengenské zóny nesmí Sviridov vstoupit do prosince roku 2020.

Ruský novinář pracoval v Polsku od července 2003 jako regionální zpravodaj agentury ve Varšavě s působností i v České republice. Na jaře roku 2006 ale o českou akreditaci přišel. Spekulovalo se, že ruský zpravodaj v Česku pracoval jako špion s krytím novináře.

Předloni na podzim Spiridov přišel i o akreditaci zpravodaje v Polsku. Loni Polsko Sviridovovi zrušilo povolení k trvalému pobytu s odůvodněním, že představuje pro stát bezpečnostní riziko. I tehdy polská média spekulovala, že je podezřelý ze špionáže.

Podle nynějšího prohlášení polských úřadů by Sviridovův pobyt v zemi poškozoval zájmy Polské republiky. Novinářova nadřízená Margarita Simoňjanová, šéfka agentury Rossija Segodňa, reagovala na zákaz oznámením, že Sviridov rozhodnutí polských úřadů zažaluje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner