Po volebním triumfu konzervativců Jaroslawa Kaczyńského se polská vláda stane velkým spojencem maďarského premiéra Viktora Orbána. Dosud velmi blízké vztahy s Německem mohou být naopak vystaveny zkoušce, píší v dnešních komentářích evropské deníky. Moskva podle mluvčího Kremlu očekává, že nepříliš dobré vztahy obou zemí se nijak nezlepší.

„Vznik nové vlády PiS (Právo a spravedlnost) by měl na západ od Odry vyvolat pronikavé zaznění poplašného signálu,“ uvedl v komentáři v německé televizi ARD novinář Robin Lautenbach. Podle něj spíš než kancléřce Angele Merkelové musela znít protiimigrantská vyjádření Kaczyńského z volební kampaně příjemně uším xenofobních aktivistů z hnutí Pegida.

Vztahy Polska s Německem se zhorší

„Vítězství národních konzervativců může vystavit dobré vztahy mezi oběma zeměmi zkoušce,“ soudí rovněž list Frankfurter Allgemeine Zeitung, podle kterého je však zatím příliš brzy na soudy o změně zahraničněpolitické orientace Varšavy. Těžko však podle médií zůstanou nadstandardní vztahy Polska a Německa vybudované Merkelovou a expremiérem Donaldem Tuskem na stejné úrovni.

Komentátoři připomínají, že PiS ukázala svou protievropskou a protiněmeckou tvář již v letech 2005 až 2007, kdy vládla Polsku. Nyní však bude mít patrně rozdílné podmínky, přinejmenším v tom, že zřejmě bude vládnout sama a může se u moci udržet delší dobu než dva roky. Navíc se do strany dostali mladší lidé s méně radikálním smýšlením, kteří by mohli PiS v zahraniční politice nasměrovat místo konfrontace s Bruselem a Berlínem spíše k dialogu.

Volby budou mít za důsledek sblížení s Maďarskem

Média v Německu ani Maďarsku však nepochybují, že jednoznačným důsledkem voleb v Polsku bude sblížení Varšavy a Budapešti. „V Evropě budou dvě Maďarska,“ píše v titulku ke svému komentáři levicový list Népszabadság. I podle dalších maďarských médií dal Kaczyński jasně najevo, že chce podobně jako premiér Viktor Orbán změnit nejen vztahy s Bruselem či rázně odmítnout uprchlické kvóty, ale i prosazovat polské peníze na úkor zahraničního kapitálu a posílit roli státu ve velkých podnicích.

Možné evropské ochladnutí Polska podle některých listů paradoxně způsobila přílišná náklonnost Tuska a vládnoucí Občanské platformy k Bruselu, kvůli níž zůstala strana bez silného lídra. „Donald Tusk se stal předsedou Evropské rady a jeho uskupení zaplatilo za aroganci a aféry posledních let,“ píše belgický Le Soir.

Rusové chtějí lepší vztahy

Mluvčí německé vlády výsledky polských voleb komentovat odmítl a prohlásil, že obě země by měly zůstat blízkými spojenci jako dosud. Jako jedno z mála oficiálních míst se k výsledkům vyjádřil Kreml, podle jehož mluvčího Dmitrije Peskova Rusko sice vůli Poláků respektuje, stálo by však o lepší vztahy než dosud.

„Chceme je i teď, ale jak se říká, lásku si nemůžete vynutit,“ řekl Peskov podle agentury Reuters. Kaczyński dává dlouhodobě najevo, že Rusko podle něho nese vinu za tragický pád letadla s jeho bratrem Lechem, při němž tehdejší prezident před pěti lety zahynul u Smolensku. Expremiér Tusk zastával v této věci výrazně mírnější postoj.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner