Polsko je připraveno hájit svůj odmítavý postoj k naplňování uprchlických kvót před Soudním dvorem Evropské unie. V reakci na dnešní krok Evropské komise, která zahájí s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy, to řekl náměstek ministra zahraničí Konrad Szymański. Rozhodnutí EK může podle něho být překážkou na cestě ke všeobecně přijatelnému kompromisu při řešení migrační krize.

Polsko v rámci programu přerozdělování uprchlíků nepřijalo na svém území ani jediného člověka, což EK přimělo zahájit řízení. Zatímco bývalá liberální polská vláda slíbila v době projednávání kvót v roce 2015 přijmout na 6000 běženců, současný nacionalistický kabinet tento závazek odmítá plnit.

„Polsko je připraveno hájit svůj postoj před soudním dvorem (EU),“ řekl podle zpravodajského webu Onet.pl Szymański. Se zavedením kvót, které označil za chybné, mají podle něho problémy „všechny země EU“.

Polsko svou solidaritu s nejvíce postiženými zeměmi Itálií a Řeckem projevuje například tím, že se angažuje v ochraně vnějších hranic EU a „systematicky zvyšuje své humanitární aktivity v regionu“, dodal náměstek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner