Varšava 14. března (ČTK) – Polsko požádá o zatčení a vydání údajného nacistického zločince Michaela Karkoce, který žije ve Spojených státech. Informovala o tom dnes agentura AFP. Nyní osmadevadesátiletého ukrajinského rodáka Varšava obviňuje, že se jako velitel oddílu krajanů spolupracujícího s nacisty podílel na nacistických zvěrstvech.

Karkoc má americké občanství a žije v Minnesotě. Polští vyšetřovatelé kladou Karkocovu útvaru za vinu například vyhlazení polských obcí Chlaniów a Wladyslawin, kde – údajně v odvetě za zabití důstojníka SS – Karkocovi podřízení v roce 1944 pobili 44 mužů, žen a dětí.

Polský Institut národní paměti (IPN), který má na starosti vyšetřování zločinů komunismu a nacismu, sice neměl k dispozici žádného přímého svědka událostí, ale shromáždil písemné dokumenty údajně prokazující Karkocovu vinu. Porovnal například vzorky písma z období, kdy už Karkoc žil v USA, s jeho písmem v dobových materiálech.

Žádost o Karkocovo zatčení v pondělí podal IPN u soudu v polském Lublinu. Pokud soud institutu vyhoví, IPN podá u polského ministerstva spravedlnosti žádost o extradici, spis následně poputuje obvyklou diplomatickou cestou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner