Sejm, dolní komora polského parlamentu, dnes schválil nový zákon o ústavním soudu v podobě, v jaké ji tento čtvrtek přijali senátoři. Nyní je na prezidentovi Andrzeji Dudovi, aby zákon během tří týdnů buď podepsal, nebo odeslal k ústavnímu soudu, anebo vetoval. Podle opozice nový zákon ignoruje doporučení expertů z Benátské komise a neřeší spor o ústavní soud, protože nadále vládě umožňuje ochromit nejvyšší justiční orgán v zemi. Vláda naopak tvrdí, že ústavní soud ovládli její odpůrci, kteří se snaží zabránit změnám k lepšímu.

Hlasování poslanců se konalo v bleskovém tempu i zásluhou maršálka Sejmu, který odebral opozičním poslancům slovo, protože se podle jeho názoru dopouštěli výhrůžek na adresu vládních poslanců a obstrukce. Opozice na oplátku slíbila, že se pokusí maršálka Marka Kuchcińského odvolat, ve sněmovně je ale v menšině.

V rozpravě opoziční poslanci vyčítali vládnímu táboru, že ničí polskou demokracii, v odpovědi se jim ale dostalo od jednoho z vládních poslanců i vulgárního gesta se vztyčeným prostředníčkem.

Předseda ústavního soudu Andrzej Rzepliński ve středu před poslanci označil prosazování nových pravidel, jimiž by se ústavní soud měl podle vlády řídit, za součást „hybridní války proti justici“, vedoucí k destrukci soudnictví.

U kormidla moci v Polsku je po výrazném vítězství v loňských parlamentních volbách konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), která vzápětí podnikla několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřila k nim i novela zákona o ústavním soudu. Tuto prosincovou novelu sami soudci v březnu odmítli jako protiústavní. Vláda však odmítá jejich nález zveřejnit v úředním věstníku.

Spor dospěl tak daleko, že Brusel kvůli obavám o demokracii a právní stát v Polsku zahájil proceduru, která by mohla skončit i přijetím sankcí proti Polsku.

Americký prezident Barack Obama tento měsíc ve Varšavě vyjádřil znepokojení a „jako přítel a spojenec“ vyzval k podpoře demokratických institucí. Jmenovitě zdůraznil význam právního státu, nezávislé justice a svobodných médií.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner