Varšava 4. února (ČTK) – Polská vláda se ještě nerozhodla, zda podpoří znovuzvolení Donalda Tuska do čela Evropské rady. Uvedl to dnes mluvčí polské vlády Rafal Bochenek. Tuskův mandát končí v květnu. Bývalý polský premiér a politický oponent nyní vládnoucí konzervativní strany Právo a Spravedlnost (PiS) v pátek lídrům Evropské unie řekl, že je připraven sloužit i druhé funkční období.

Euroskeptická strana PiS otevřeně kritizovala Tuska, který stál v čele středopravé proevropské strany Občanská platforma, než v roce 2014 rezignoval. Šéf PiS Jaroslaw Kaczyński pak prohlásil, že Tusk by neměl být znovu zvolen, doposud však nechtěl otevřeně říct, zda jeho vláda bude hlasovat proti. Mezi oběma muži panuje hluboké osobní nepřátelství, napsala agentura Reuters.

„Polská vláda zatím neučinila žádné rozhodnutí,“ řekl Bochenek. „Bude jednání, a to se uskuteční v příštích týdnech.“

Podle unijních zdrojů se dosud neobjevil žádný jiný kandidát na funkci předsedy Evropské rady, který vede unijní summity a bývá někdy označován jako prezident EU. Polská televize TVN 24 již dříve upozornila, že Polsko nemůže Tuskovo zvolení zablokovat, protože Evropská rada volí svého stálého předsedu kvalifikovanou většinou. Volí se na dva a půl roku s jednou možností znovuzvolení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner