Parlament ve Varšavě dnes představil nový návrh reformy ústavního soudu, který prý zohledňuje zahraniční výtky. Stalo se tak den před vypršením ultimáta Evropské unie, informovala agentura DPA.

Devětačtyřicetistránková novela byla zveřejněna na webových stránkách Sejmu. Podle vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) zohledňuje z větší části doporučení právních expertů Rady Evropy sdružených v takzvané Benátské komisi.

Nový návrh například upouští od toho, aby se případy před soudem projednávaly chronologicky, tedy v závislosti na pořadí, v jakém byly předloženy. To podle kritiků mohlo způsobit, že by se kontroverzními reformami PiS soud zabýval teprve po letech.

Polská opozice ale není spokojená ani s dnešní novelou. Podle ní stále umožňuje PiS ovlivnit ve svůj prospěch volbu budoucího předsedy soudu. DPA uvádí, že do výběru příštího předsedy se budou moci zapojit kandidáti PiS, nikoli původně jmenovaní soudci.

Zatím není jasné, kdy parlament začne nový návrh zákona o ústavním soudu projednávat. Evropská komise ale dala Polsku do 27. října čas na změny předchozího sporného návrhu. Zároveň vůči Varšavě spustila procecuru, končící v krajním případě sankcemi.

Poslední zpráva Benátské komise kritizující Polsko byla podle listu Gazeta Wyborcza hlavně dílem šestice zpravodajů, včetně Veroniky Bílkové z Česka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner