Varšava 22. července – Horní komora polského parlamentu dnes v noci bez úprav schválila kontroverzní zákon o reorganizaci tamního Nejvyššího soudu. Polský Senát tak potvrdil rozhodnutí dolní komory. Nyní zákon čeká na podpis prezidenta Andrzeje Dudy. Ve varšavských ulicích v noci skandovaly davy odpůrců zákona: „Zrádci, zrádci, zrádci!“ Uvedla to agentura AP.

Zákon prošel poměrem hlasů 55 ku 23, dva senátoři se hlasování zdrželi. Aby zákon vstoupil v platnost, musí jej ještě podepsat polský prezident Andrzej Duda. V polských městech proti němu protestují desítky tisíc lidí. V menším počtu jsou v ulicích i příznivci reformy.

Zákon schválil ve čtvrtek Sejm, dolní komora polského parlamentu, navzdory tomu, že se jeho návrh stal předmětem široké mezinárodní kritiky, a to i ze strany Evropské komise. V případě jeho schválení by mandát jeho soudců – až na několik vybraných výjimek – skončil.

Vládní strana Právo a spravedlnost se od nástupu k moci v roce 2015 pokouší zvýšit kontrolu vlády nad soudy a médii. V rétorice vládní strany se často opakuje, že „kasta“soudců neslouží všem Poláků, ale pouze „elitám“. Agentura AFP v tomto kontextu uvádí, že 28 let po pádu komunismu je průměrnému soudci něco mezi třicítkou a čtyřicítkou.

Reformu polského soudnictví se znepokojením sleduje i Evropská komise. Ta ve středu Polsko vyzvala, aby proces na týden zmrazila. Brusel se obává toho, že polské soudy skončí ve vleku exekutivy a dělba moci je přitom jedním ze základních principů Evropské unie. Nad vývojem v Polsku dnes vyjádřili obavy i předsedové třech nejdůležitějších soudních instancí ČR a předsedkyně slovenského nejvyššího soudu.

Polská premiérka Beata Szydlová ve čtvrtek uvedla, že tlaku – domácímu ani zahraničnímu – neustoupí.

Agentury AFP a Reuters poukazují na nezvyklou rychlost, s jakou byl zákon o nejvyšším soudu v Sejmu schválen: pouhých devět dní od předložení návrhu, a navíc v době, kdy jsou mnozí Poláci na prázdninách.

Podle průzkumu, který pro list Rzeczpospolita v úterý a středu provedl institut Ibris, podporuje vládní stranu 37 procent Poláků, což je o tři procenta více než v červnu, napsala agentura AFP. Protestující si toho jsou dobře vědomi. „Nedělám si žádné naděje, že prezident bude zákon vetovat, ale musíme držet při sobě,“ řekla agentuře AFP 50letá Agnieszka Wolframová, která s tisíci dalších Poláků po prezidentu Dudovi – který je právě na dovolené u moře – žádá, aby se proti reformě soudnictví postavil.

Gazeta Wyborcza informovala, že prezident Andrzej Duda se v pondělí setká s předsedkyní nejvyššího soudu Malgorzatou Gersdorfovou. Ta dříve uvedla, že ji podřízení nejvyššího soudu ministrovi spravedlnosti znepokojuje – podle původního návrhu zákona měl ministr určit, kteří ze soudců ve funkci zůstanou. O tom a také o výběru dalších soudců má podle nynějšího návrhu rozhodovat prezident. Dosud je vybírali jejich kolegové.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner