Polsko zrušilo povolení k trvalému pobytu zpravodaji ruské prokremelské agentury Rossija segodňa. Leonid Sviridov pro zemi představuje bezpečnostní riziko, informovaly polské úřady bez dalších podrobností. Polská média spekulují, že novinář se podílel na špionáži pro Moskvu.
Sviridov má Polsko opustit z rozhodnutí regionální vlády Mazovského vojvodství, které vyhovělo příslušné žádosti polské kontrarozvědky ABW.

Vloni přišel Sviridov o novinářskou akreditaci
Podle agentury AP je kolem případu víc otázek než odpovědí. Polská kontrarozvědka muže už loni označila za nebezpečného pro polský stát a polské ministerstvo mu odňalo novinářskou akreditaci.
Sviridov se sám domnívá, že je podezřelý ze špionáže, i když jakoukoli podobnou činnost popírá. Jako nebezpečný pro Polsko byl označen loni na podzim v době, kdy byly zatčeny nebo vyhoštěny další osoby podezřelé ze špionáže pro Rusko.

Novinář roky působil v České republice
Sviridov novinářsky působil od roku 2001 v České republice, od července 2003 začal pracovat jako regionální zpravodaj agentury ve Varšavě s působností v ČR. Na jaře roku 2006 ale o českou akreditaci přišel.
Česká média tehdy upozornila, že ke kauze došlo v době, kdy byl v Česku odhalen cizí špion, který mohl fungoval pod krytím novináře. Agent se pokoušel získat citlivé dokumenty NATO a EU. Zda se jedná skutečně o Sviridova, se novinářům nepodařilo ověřit.

zdroj: ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner