K šesti letům vězení odsoudil vojenský tribunál ve Varšavě podplukovníka polské armády Zbigniewa J. za špionáž ve prospěch Ruska. Případ z podzimu 2014, který se nepřímo týká i jednoho právníka, vyvolal velkou pozornost médií. Rozsudek byl vynesen už před měsícem, ale tribunál o něm informoval až dnes.

Podle mluvčího tribunálu, kterého cituje agentura PAP, dostal obžalovaný poměrně mírný trest proto, že dal najevo, že se rozsudku podřídí. Hrozilo mu až 15 let odnětí svobody.

Zbigniew J. pracoval na ministerstvu obrany v oddělení kultury a osvěty v sekci vzdělávání. Podle serveru fakt.pl svou zemi „zaprodal“ za celkem 100.000 zlotých (přibližně 615.000 korun). Nedostával velké částky ani luxusní dárky. „Za informace dostával jednorázově několik dolarů,“ cituje polský web zdroj seznámený s kauzou.

Podle tohoto zdroje měl plukovník osobní problémy, ale nikdo ho nevydíral. Prostě potřeboval peníze. „Můžete to nazvat krizí středního věku. Šlo o klasické problémy muž-žena, manželka a jiné ženy,“ dodal informovaný zdroj.

V době zatčení podplukovníka Zbigniewa J. v říjnu 2014 polská justice oznámila, že kvůli podezření z výzvědné činnosti pro Rusko byl zadržen i právník jisté varšavské firmy. Začátkem května mluvčí varšavské prokuratury Wlodzimierz Burkacki sdělil, že tento muž byl konečně obžalován a jeho případ přebírá soud.

Obžalovaný právník, který má polské a ruské občanství a který byl identifikován jen jako Stanislaw Sz., se podle Burkackého „zapojil do aktivit“ ruské vojenské rozvědky GRU. Podle médií mu hrozí až deset let vězení.

Prokuratura uvedla, že oba případy špionáže spolu souvisejí, ale podplukovník a právník nespolupracovali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner