Polský prezident Andrzej Duda se kvůli protivládním protestům, které trvají již třetí den, v průběhu dneška sejde s představiteli opozice. Informoval o tom polský list Rzeczpospolita. První schůzku měl Duda s předsedou strany Moderní Ryzsardem Petru, sdělil mluvčí prezidenta. Duda, který byl do svého zvolení prezidentem členem vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) v sobotu uvedl, že je připraven plnit ve sporu úlohu prostředníka.

„Je to důsledek včerejšího prohlášení prezidenta, že chce být prostředníkem,“ řekl mluvčí Marek Magierowski. Dudu podle jeho slov dnes čekají ještě tři schůzky. Bude jednat se šéfem Polské lidové strany (PS) Wladyslawem Kosiniakem-Kamyszem, předsedou uskupení Kukiz’15 Pawlem Kukizem a šéfem nejsilnější opoziční strany Občanská platforma (PO) Grzegorzem Schetynou.

ADVERTISING

První setkání s předsedou strany Moderní již skončilo. Její předseda Petru polským médiím řekl, že s prezidentem hovořili o regulaci médií a také o kontroverzním schválení rozpočtu.

Mluvčí dodal, že prezident má v plánu i schůzku s lídrem vládní strany Jaroslawem Kaczyńským. O termínu setkání však ještě není rozhodnuto.

Opozice a PiS se přou o nařízení, které má omezit přístup novinářů na jednání parlamentu. Opoziční strany také napadly nestandardní schválení rozpočtu. Předseda Sejmu totiž v pátek hlasování o rozpočtu přesunul kvůli protestním akcím opozice z hlavního jednacího sálu. Někteří zákonodárci se prý do místnosti nedostali. Parlamentní pře mají dohru v ulicích polských měst, kde se od pátku scházejí kritici vlády při protestech.

Poláci znovu protestují, před ústavním soudem i před parlamentem

Další z protivládních demonstrací začala dnes v poledne před budovou polského ústavního soudu ve Varšavě. Podle pořadatelů se na místě sešlo 3500 lidí, policie odhadla počet lidí na 1500, uvedl list Rzeczpospolita. Ke shromážděným promluvil například bývalý prezident Bronislaw Komorowski. Od budovy ústavního soudu se účastníci přesunuli opět před sídlo Sejmu (dolní parlamentní komory).

Demonstrace, kterou svolal Výbor pro obranu demokracie (KOD), měla být podle polských médií symbolickým rozloučením s předsedou této instituce Andrzejem Rzeplińským, který se jako šéf nejvyššího justičního orgánu v zemi ocitl v otevřeném konfliktu s vládou. Jeho mandát vyprší v pondělí.

Před ústavní soud přišla řada politických představitelů a dalších veřejně známých osobností. Ke shromážděným promluvil například bývalý prezident Komorowski.

Účastníci protestu přišli s vlajkami Polska i EU a s podomácku vyrobenými transparenty, na nichž měli hesla jako: „Je nás hodně a bude nás víc!“ nebo „Bezpráví a nespravedlnost?“.

Kromě kritiky na adresu vlády dnes před ústavním soudem i Sejmem zněla i slova díků soudci Rzeplińskému. Lidé hromadně skandovali například „Děkujeme, profesore!“ nebo jméno odcházejícího ústavního soudce.

Protesty tisícovek lidí se v Polsku konají od pátku. V jejich průběhu nedošlo k násilnostem. Odpůrci vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) protestují proti krokům, které podle nich omezují svobodu. PiS čelí kritice například za omezování svobody médií nebo oslabování ústavního soudu.

Dnes se do řešení krize zapojil prezident Adrzej Duda, který chce přispět k uklidnění situace. Postupně se setká se šéfy opozičních stran a zřejmě až v pondělí i s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským. Opozice žádá mimo jiné opakování pátečního hlasování o rozpočtu, které považuje za protizákonné.

POLSKO OPOZICE DEMONSTRACE

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner