Polský prezident Andrzej Duda podepsal spornou novelu zákona o veřejnoprávních médiích, kterou kritizuje opozice a znepokojení nad ní vyjádřila i Evropská komise. Změny umožní nové vládě dosazovat do vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu své lidi.

Podle prezidentovy poradkyně Duda zákon podepsal, protože chce, aby média byla „nestranná, objektivní a spolehlivá“. V dosavadní podobě média nezaručovala podávání objektivních informací, myslí si prezident.

Novela počítá s tím, že vstupem zákona v platnost jeho zveřejněním v úředním věstníku skončí stávající mandáty dosavadních členů vedení a dozorčích rad Polské televize a Polského rozhlasu. Podle vlády půjde o první krok v mediální reformě, další změny by měly následovat na jaře tohoto roku.

Jakmile nová ustanovení začnou platit, pravomoc jmenovat a odvolávat šéfy veřejnoprávní televize a rozhlasu přejde na ministra státního pokladu. Až dosud byly řídící funkce a dozorčí rady ve veřejnoprávních médiích obsazovány na základě veřejných konkurzů.

Proti novele se vyslovila Evropská vysílací unie (EBU), která Dudu vyzvala, aby změnu zákona nepodepisoval. Ve výzvě adresované polskému prezidentovi a premiérce Beatě Szydlové upozornila vysílací unie na nebezpečí, která pro demokratickou společnost vznikají oslabením nezávislosti veřejnoprávních médií. Uvedla to Česká televize (ČT), která se dnes k výzvě připojila.

„Navrhovaný systém činí veškerá editoriální rozhodnutí přímo závislými na vládě. Jde o krok zpět do období před rokem 1989, kdy mělo Polsko státní vysílání,“ citovala ČT z vyjádření EBU. Vysílací unie novele vyčítá hlavně koncentraci pravomocí souvisejících s veřejnoprávními médii do rukou jediného člena vlády.

Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka směřuje situace veřejnoprávních médií v Polsku v podstatě k jejich zestátnění a následnému zrušení. „Spolu s nimi tak zmizí pro Poláky i jakákoli možnost přístupu k nezávislým informacím. Komerční média totiž nikdy nebudou garantovat svoji izolaci od ekonomických nebo politických vlivů. Naopak,“ dodal Dvořák.

Roli veřejnoprávních médií je podle něj v současnosti nutné chránit možná intenzivněji než kdykoli za poslední dvě desítky let.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner