Polský prezident Andrzej Duda pověřil sestavením vlády Beatu Szydlovou, jejíž dosud opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) vyhrála koncem října volby. Konzervativní euroskeptická PiS získala v Sejmu nadpoloviční většinu mandátů, a může tak vládnout sama.

Szydlová už v pondělí oznámila složení svého budoucího kabinetu. Agentura AP uvedla, že soudě podle zveřejněných jmen půjde o silně proamerickou a vůči Rusku značně podezřívavou vládu. Mnozí z navrhovaných ministrů působili už ve vládě PiS v letech 2005–2007.

„Pro Polsko je to historický den,“ prohlásil prezident, když jmenoval premiérkou svou bývalou blízkou spolupracovnici. Szydlová totiž vedla volební kampaň Dudy, který v květnovém druhém kole porazil tehdejšího levicového prezidenta Bronislawa Komorowského.

Szydlová po svém jmenování oznámila, že se chce pustit do práce, co nejdříve to bude možné. „Máme před sebou mnoho práce, proto není žádný důvod se zdržovat,“ prohlásila. Chce s vládou složit přísahu už příští týden.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner