Varšava – Horní komora polského parlamentu (Senát) vypustila z návrhu zákona o veřejných shromážděních široce kritizovanou část omezující pořádání demonstrací. Senátoři ve středu pozdě večer pozměnili normu, kterou předtím schválila dolní komora (Sejm) a proti níž měla vážné námitky opozice, ombudsman i Rada Evropy. Informovala o tom agentura PAP. O novele bude nyní Sejm znovu hlasovat.

Senát, který stejně jako dolní komoru ovládá konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), se rozhodl vypustit pasáž upřednostňující úřady a církev před občanskými iniciativami při pořádání veřejných akcí. Zatímco podle dosud platné právní úpravy měli přednost organizátoři, kteří oznámili konání akce na daném místě jako první, poslanecký návrh umožnil státu zakázat konání občanského shromáždění, pokud se rozhodne uspořádat na stejném místě akci úřad či církev.

Tento návrh vadil nejen zástupcům liberální opozice, ale i ombudsmanovi Adamu Bodnarovi, podle něhož byl v rozporu s ústavou i s normami mezinárodního práva, které upravují svobodu shromažďování. Znepokojení vyjádřila v pondělí i Rada Evropy, která sleduje dodržování lidských práv.

Senát nakonec po společné iniciativě některých zákonodárců PiS a opoziční Občanské platformy (PO) zmíněný bod z návrhu vypustil. Senátoři PO předtím pohrozili, že v případě schválení původního poslaneckého návrhu napadnou zákon u Evropského soudu pro lidská práva.

V textu naopak zůstal nově zavedený pojem „periodické shromáždění“, což jsou manifestace konané na stejném místě a ve stejný den nejméně čtyři roky po sobě nebo tři roky po sobě, pokud jsou organizovány v den státního svátku. Tyto události mají mít přednost před politickými a občanskými iniciativami.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner