Policie v Krakově dnes večer násilím odvlekla demonstranty ležící na chodníku před hradem Wawel, kteří se snažili zabránit vjezdu jednomu z vozů z kolony aut s činiteli vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Informují o tom polská média.

Představitelé PiS, mezi nimiž byla podle agentury PAP i premiérka Beata Szydlová, přijeli do katedrály na známém vršku uctít památku někdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti Marie, kteří zahynuli při letecké nehodě polského vládního letadla v ruském Smolensku před šesti lety.

Skupina manifestujících u Wawelu se přidala k varšavským protestům proti údajně nedemokratickým krokům vlády. Demonstranti podle agentury PAP osvítili hradby nápisem „běž k čertu“ určeném bratrovi zesnulé hlavy státu a předsedovi (PiS) Jaroslawu Kaczyńskému. Podle PAP mu tak připomněli slova, která v pátek adresoval jedné z opozičních poslankyň.

Několik demonstrantů si lehlo před vůz, v němž podle PAP jel místopředseda Sejmu (dolní komory parlamentu) Ryszard Terlecki. Vozu umožnila průjezd až policie. První zprávy hovořily o tom, že v autě cestoval Kazcyński.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner