Washington 21. května (ČTK) – Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes představí poprvé od svého nástupu do úřadu zásady americké zahraniční politiky. Především se očekává, že oznámí záměry Spojených států týkající se Íránu poté, co Washington odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Teheránem.

Podle činitelů Bílého domu zamýšlí Washington seskupit velkou globální koalici s cílem přimět Írán k novému jednání. Toto jednání by se mělo zabývat „novou bezpečnostní architekturou“, jež zahrne víc než jen jaderný program Teheránu.

„Potřebujeme nový rámec, který se dotkne celkově íránských hrozeb,“ uvedl v této souvislosti v pátek Pompeův poradce Brian Hook. To podle něj představuje široký okruh věcí kolem jaderného programu, jako jsou rakety a šíření raket a raketových technologií. Týká se to ale i podpory teroristů a „agresivních a násilných aktivit“ podněcujících občanské války v Sýrii a Jemenu.

Americký prezident Donald Trump oznámil odstoupení USA od této dohody 8. května. Ostatní signatáři tohoto ujednání – Rusko, Německo, Francie, Británie, Čína a EU – ale dali najevo, že jsou pro jeho zachování.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner