Na uměleckou hodnotu pomníku obětem komunismu existují i zcela protichůdné názory. Na jeho ničení zřejmě také. Kriminalisté navíc rozlišují, zda jste nějaké umělecké dílo poničili cíleně, nebo pro zábavu.

Státní zástupce podmíněně zastavil trestní stíhání dvou mladíků, kteří letos v červnu poškodili pomník obětem komunismu v Praze pod Petřínem. Vandalové musí ve zkušební lhůtě uhradit škodu ve výši 60.000 korun. O rozhodnutí žalobce dnes informovala Česká televize. Pachatelům ve věku 19 a 20 let hrozily za výtržnictví a poškození cizí věci až dva roky vězení.

Sousoší od Olbrama Zoubka vandalové poškodili v noci na 6. června, když odcházeli z nedalekého podniku. S jednou ze soch lomcovali tak dlouho, až ji vylomili z úchytů. Na masivním schodišti z ní zbylo pouze chodidlo. Torzo nechali vandalové ležet na místě a utekli do blízkého parku.

Událost zachytily bezpečnostní kamery, díky kterým policie totožnost pachatelů odhalila. Podle kriminalistů nešlo o cílený útok, ale spíše o „formu zábavy“.

Pomník obětem komunismu stojí na úpatí Petřína od května 2002. Terčem vandalů se stal opakovaně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner