Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes předal parlamentu k projednání návrh zákona, který umožňuje odebrat občanství Ukrajincům žijícím na anektovaném Krymu, kteří po připojení poloostrova k Rusku hlasovali ve volbách. Účast ve volbách je podle návrhu zřejmým potvrzením toho, že daná osoba přijala dobrovolně občanství ruské.

Rusko zabralo Krym po násilné akci na jaře 2014, a od té doby se na poloostrově konají volby nejrůznějších stupňů stejně jako v kterékoli části Ruské federace. Volby do ruského parlamentu se na Krymu a v celém Rusku konaly v září 2016, o prezidentovi hlasovali Rusové i obyvatelé Krymu letos v březnu.

Ukrajina, stejně jako převážná část států světa, výsledky krymských voleb zorganizovaných Moskvou neuznává. Podle Kyjeva hlasování na Krymu zpochybnilo i legitimitu samotného výběru hlavy státu.

Krymské vedení dosazené Ruskem dnes v reakci oznámilo, že ve spolupráci s ruským ministerstvem zahraničí přijme kroky k zajištění zájmů všech krymských obyvatel. Povahu těchto kroků neupřesnilo. „Mnozí (obyvatelé Krymu) jezdí na Ukrajinu, mají tam majetky, nemovitosti, příbuzné. Bránit v tom těmto lidem nikdo nesmí,“ řekl agentuře Interfax šéf krymské správy Sergej Aksjonov.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner