Tbilisi 19. července (ČTK) – Ukrajina a Gruzie, postsovětské státy vystavené vojenskému tlaku Moskvy, budou koordinovat své úsilí o návrat území zabraných proruskými separatisty. Při návštěvě Gruzie to dnes řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Spolu s hostitelem Giorgim Margvelašvilim navštívil ostnatým drátem vymezený sektor oddělující Gruzii od samozvané Jižní Osetie.

Gruzie obdobně jako Ukrajina ztratila za přispění Moskvy část svého území. Po krátké gruzínsko-ruské válce v roce 2008 Rusko uznalo již dříve vyhlášenou nezávislost dvou gruzínských provincií Abcházie a Jižní Osetie. Ukrajina ztratila o šest let později Ruskem anektovaný Krym a čelí povstání proruských radikálů v Donbasu.

Abcházie a Jižní Osetie dnes existují jen s masivní hospodářskou a finanční podporou Ruska. Drtivá většina zemí světa jejich samostatnost neuznává.

Porošenko s Margvelašvilim podle televize Rustavi navštívili gruzínskou obec Odzisi ležící nedaleko jihoosetského regionu, kde Rusko po válce zřídilo svou vojenskou základnu. Ukrajinský prezident v projevu podpořil územní celistvost a svrchovanost Gruzie.

„Z jedné strany vidíme kvetoucí Tbilisi a z druhé slzy, porušování lidských práv, nedostatek lékařské péče a vzdělání. Dokud existuje Rusko, nemá (Jižní Osetie) naději na pokrok,“ prohlásil Porošenko.

„Celý svět demonstruje solidaritu s Gruzií a Ukrajinou. Rusko je v izolaci,“ uvedl ukrajinský prezident, jehož země stejně jako Gruzie usiluje o těsné vztahy s Evropou a členství v Severoatlantické alianci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner