Přes tisíc nábojů a stovky výbušnin mohly z portugalského armádního skladu podle vyšetřovatelů ukrást mezinárodní teroristi či obchodníci se zbraněmi. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na portugalské ministerstvo spravedlnosti.

Ze skladu u městečka Tancos v centrální části země minulý týden zmizelo přes 150 ručních granátů, desítky protitankových střel, granáty se slzným plynem či stovky kusů trhaviny. Zloději podle britské BBC pravděpodobně na základnu vnikli v noci, přičemž plot přestřihli v části objektu, kde již přes dva roky nefungují bezpečnostní kamery.

Portugalský ministr obrany José Alberto Azeredo Lopes označil krádež za „velmi profesionální“, přičemž vyšetřovatelé prověřují také možnost, že pachatelům pomáhal někdo v armádě. „Není pochyb o tom, že zbraně nyní putují na černý trh a později by mohly být využity k mnoha účelům, včetně tohoto,“ odpověděl Lopes na otázku, zda se materiál může dostat do rukou džihádistů.

Kvůli vyšetřování již byla pozastavena činnost pěti portugalským důstojníkům, přestože podle náčelníka generálního štábu generála Frederica Rovisca Duarteho zatím nic nenasvědčuje jejich vině. Uvedl však, že zloději „věděli, co ve skladech je“. „Když si vybrali ty dva sklady (…), které neměli nejblíže, musíme z toho vyvozovat závěry,“ řekl Duarte.

Vyjasnění krádeže za každou cenu žádá také portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Mělo by se podle něj prozkoumat i možné napojení na krádeže zbraní v jiných zemích NATO, ačkoli žádnou konkrétní nejmenoval.

Spekulace o koordinovaném útoku na armádní sklady se v poslední době objevily na Slovensku poté, co se na veřejnost dostaly informace o dvou krádežích. Z objektu nedaleko Trenčína údajně zmizelo 120 granátů a deset protitankových střel, zatímco ze skladu u města Martin 300 000 nábojů. Server Denník N v souvislosti s těmito událostmi píše o zapojení osob z armády a selhání pracovníků vojenské tajné služby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner