Poslanci by dnes měli schvalovat vyšší nemocenskou při delší nemoci. Následně se budou na návrh opoziční TOP 09 zabývat postupem Finanční správy ohledně vydávání zajišťovacích příkazů.

Finanční správa, jež spadá pod ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO), využívá zajišťovací příkazy k plnění daňové povinnosti podle kritiků nadměrně. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má poslance informovat o opatřeních proti zneužívání příkazů.

Příkaz má umožnit v odůvodněných případech získat do úschovy částku, která by podle finančních správců odpovídala budoucí výši daňové povinnosti. Proti výtkám se vedle náměstkyně ministra Aleny Schillerové ohradily nově i odbory správy, které také nesouhlasí s nálepkou represivního orgánu.

Vyšší nemocenská by se mohla dostat do vládní předlohy, jež má podnikatelům zjednodušit administrativu spojenou s placením odvodů. Zatímco nyní dostávají zaměstnanci z pojištění od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově by od 31. dne nemoci měla dávka vzrůst o šest procentních bodů a od 61. dne na 72 procent.

V úvodním kole by měli poslanci projednat některé sociální předlohy. Jde o novelu o sociálních službách a sporné návrhy zákonů o sociálním bydlení a o zálohovém výživném.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner