Poslanci dnes debatovali zhruba 1,5 hodiny o tom, zda je Zdeněk Ondráček (KSČM) vhodným kandidátem do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Kritici mu opět vyčítali, že před listopadem 1989 zasahoval proti protirežimním demonstracím. Bývalý policista Ondráček zdůraznil, že vždy sloužil vlasti. Diskuse se stočila i obecně k životu za socialismu a k tomu, co kdo tehdy dělal.

Předsedu komise bude Sněmovna vybírat v opakované tajné volbě, v prosinci ani v lednu Ondráčka nezvolila. Nyní kandidují také Zuzana Majerová Zahradníková (ODS) a Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

„I plnit rozkaz může být chyba a za chyby je namístě se omluvit,“ řekl na Ondráčkovu adresu Ferjenčík. Vít Rakušan (STAN) uvedl, že očekával nějakou Ondráčkovu sebereflexi, ovšem marně. Podotkl, že KSČM se naopak stále hlásí k dědictví února 1948, kdy komunisté převzali moc v bývalém Československu. „Byl to režim, kdy se fízlovalo, udávalo, ničily se lidské životy,“ řekl předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Na rukou komunistické strany je podle něho krev.

Někteří z Ondráčkových kritiků zdůrazňovali, že nezpochybňují Ondráčkovu odbornou erudici. Jde ale podle nich o symbol.

„Mandát pana Ondráčka je úplně stejný jako mandát každého z nás,“ hájil Ondráčka předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Poukazoval také na to, že řada z nynějších poslanců pracovala i za socialismu. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek mu opáčil, že skutečně pracovali, báli se represivních složek a mlčeli.

Ondráček řekl, že ho za socialismu nepřijali na vojenské gymnázium a přijal nabídku stát se policistou, tehdy, jak uvedl, „esenbákem“. „My jsme sloužili vlasti, občanům této republiky,“ řekl. Pokračoval, že policejní školu dokončil až v roce 1990 a po prověrce ho jmenoval vyšetřovatelem už polistopadový ministr vnitra, bývalý disident Jan Ruml. Ondráček se také pozastavil nad tím, že v minulém volebním období nikomu nevadilo, že působil v komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

Rozruch způsobil v diskusi Václav Klaus mladší (ODS), když nabádal poslance, aby se už konečně volilo. „Všichni známe kandidáty. Komunistu Ondráčka, vlasatou šedesátikilovou máničku a naši zrzavou paní poslankyni Majerovou. Takže všichni víme, oč jde, všichni známe kandidáty a pojďme volit a volte zrzku,“ nabádal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner