Poslanci budou na nadcházející schůzi rozhodovat o zákonu, který omezuje prodejní dobu v obchodech. Projednají i novou regulaci a zdanění hazardu. Začátkem května by měli schvalovat návrh, který zakazuje kouření v restauracích a barech. Na programu jsou i další body, například vládní návrh, který rozšiřuje možnosti boje s praním špinavých peněz. Schůze začne v úterý odpoledne a s týdenní přestávkou na jednání výborů by měla trvat do začátku května.

Hned v úvodu schůze by měli poslanci rozhodnout o senátních úpravách novely, která má usnadnit poskytování příspěvku na zvláštní pomůcku dětem se zdravotním postižením. Během schůze by mohla Sněmovna projednat i další zákony, které jí vrátil Senát. Jde například o nový zákon o zadávání veřejných zakázek, kde senátoři navrhují odložit jeho účinnost o tři měsíce proti vládnímu návrhu.

Na programu je také novela zákona o registru smluv, v níž chtějí lidovečtí poslanci v čele s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) dát novelou výjimku pro pivovar Budvar. Zveřejňování smluv Budvaru by podle nich odkrylo jeho obchodní strategii, ohrozilo postavení pivovaru na trhu, jeho konkurenceschopnost a vedlo by ke snížení zisků.

Poslanci by se mohli zabývat i vládní novelou zákona o střetu zájmů. V předloze budí pozornost pozměňovací návrh sociálního demokrata Jana Chvojky, který má za cíl, aby člen vlády nesměl být ovládající osobou ve firmách. Koaliční špičky se chtějí o svém postoji k tomuto návrhu ještě dohodnout. Kritici návrhu vytýkají, že směřuje hlavně vůči předsedovi vládního hnutí ANO a ministru financí Andreji Babišovi.

Stejně tak se chce koalice ještě dohodnout na konečné podobě zdanění hazardu a rozdělení výnosů z něj mezi obce a stát. Sněmovní rozpočtový výbor doporučil schválit vyšší podíl obcí na úkor státu a také dvě sazby zdanění hazardu, zatímco vláda navrhuje tři sazby.

V pátek by Sněmovna mohla schvalovat senátní návrh na omezení prodejní doby v obchodech. Obchody by podle senátního návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by směly mít otevřeno pouze dopoledne. Není vyloučeno, že poslanci návrh zmírní. Hospodářský výbor doporučil schválit pozměňovací návrh, podle kterého by se zavírání netýkalo velkých nákupních center a obchodních galerií nad 5000 metrů čtverečních, v nichž je více nájemců.

Na programu je také druhé i třetí čtení vládního návrhu, který umožní horníkům odcházet dřív do důchodu. Nová pravidla, podle nichž by horníci měli odcházet do penze zhruba v 58 letech, by měla platit od letošního října.

Sněmovna by také měla rozhodnout o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Prověrky úřadu by se podle novely mohly nově týkat například hospodaření obcí, krajů, jejich příspěvkových organizací, státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol a firem, v nichž má stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl.

V prvním čtení by se měli poslanci zabývat vládní novelou zákona proti praní špinavých peněz. Předloha kromě jiného rozšiřuje působnost zákona tak, aby směřoval i proti financování zbraní hromadného ničení. Počítá i s tím, že se Finanční analytický útvar ministerstva financí stane samostatným správním úřadem nezávislým na ministerstvu. Novela také zavádí rejstřík skutečných majitelů firem a svěřenských fondů. Evidenci povedou rejstříkové soudy. K výpisům z evidence budou mít přístup například soudy, policie nebo zpravodajské služby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner