Poslanci by dnes měli schvalovat takzvaný protikuřácký zákon. Předloha by zavedla od konce května příštího roku zejména úplný zákaz kouření v restauracích a dalších pohostinských zařízeních kromě elektronických cigaret.

Sněmovna by tentokrát neměla podle doporučení zdravotnického výboru podpořit žádné úlevy pro hostinské, například možnost zřizovat v podnicích kuřárny. Původní návrh zákona dolní komora v květnu nepřijala poté, co poslanci v dílčím hlasování podpořili úpravu Marka Bendy (ODS), která kuřárny připouštěla.

Sněmovna by mohla vládní verzi zákona zpřísnit. Například provozovatelé pohostinství by museli výslovně povolit kouření i na restauračních zahrádkách, pokud by je nechtěli mít nekuřácké. Vypadnout by mohla výjimka pro vodní dýmky, které jsou populární zejména v čajovnách.

Takzvaný protikuřácký zákon předpokládá pro kuřáky i další restrikce. Předloha by měla omezit i alkohol. Třeba na restauratéry by mohla dopadnout nová povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlacinější alkoholický nápoj o stejném objemu.

Poslanci dnes proti původním předpokladům nebudou schvalovat vládní daňový balíček. Sešly se k němu různé pozměňovací návrhy, které by zavedly některé výjimky z elektronické evidence tržeb, případně by ji zcela zrušily. Sněmovna by měla kvůli legislativním lhůtám rozhodovat o podobě normy až v lednu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner