Sněmovna by dnes měla po vetu prezidenta Miloše Zemana znovu rozhodovat o takzvaném lex Babiš. V úterý k hlasování o sporné novele o střetu zájmů nedospěla. Potom by poslanci mohli schvalovat například zavedení týdenní otcovské dovolené a vládní daňový balík, který zejména zvyšuje daňové slevy na druhé a další děti.

V případě novely o střetu zájmů, která obsahuje omezení pro podnikání členů vlády i dalších funkcionářů, se očekává, že Sněmovna Zemanovo veto přehlasuje. Zeman i poslanci hnutí ANO pokládají části předlohy nazývané lex Babiš za protiústavní. Zjevně míří na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jako vlastníka skupiny Agrofert.

Při schvalování daňového balíku bude Sněmovna hlasovat o pozměňovacích návrzích, které se týkají výjimek z elektronické evidence tržeb. Podali je poslanci vládní KDU-ČSL i Babiš, dolní komora je zřejmě nepodpoří. Pravice chce celý systém úplně zrušit a požaduje také snížení sazeb daně z přidané hodnoty.

Na dnešním programu je rovněž volba nového místopředsedy Sněmovny za Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), jež se jako nová středočeská hejtmanka vzdala poslaneckého mandátu. Pozici by měl obsadit nominant klubu ANO Radek Vondráček.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner