Poslanci by dnes mohli pokračovat v úvodním kole projednávání poslanecké předlohy o zrychlení výstavby důležitých silnic a železnic. Dokončit by mohli také debatu o zavedení přímé volby starostů a hejtmanů, jak je navrhlo hnutí SPD. Ve hře je návrh na odvolání Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Ondráčkovo páteční zvolení vyvolalo vlnu nesouhlasu. Část opozice tvrdí, že bez poslanců nejsilnější frakce ANO by zvolen nebyl. Předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš naopak uvedl, že poslanci těchto stran mohli Ondráčkovu zvolení zabránit, pokud by byli přítomni. Poznamenal, že pokud někdo navrhne odvolání Ondráčka, tak je podpoří, případně je navrhne sám. O věci budou dopoledne jednat kluby ANO i KSČM, která je ochotná tolerovat nový Babišův kabinet.

Návrh na urychlení výstavby dopravní infrastruktury předpokládá zejména uzákonění předběžné držby. Investor by díky ní mohl zahájit výstavbu na soukromých pozemcích, které jsou teprve předmětem vyvlastňovacího řízení. Ústavní novela SPD o přímé volbě starostů, primátorů a hejtmanů vyvolává v dolní komoře spory a čelí návrhu ODS a TOP 09 na zamítnutí už v prvním čtení.

Poslanci by se teoreticky mohli dostat i k dalším poslaneckým předlohám. Patří k nim návrhy na zúžení povinnosti evidovat tržby elektronicky jen na plátce daně z přidané hodnoty a na stanovení podmínek pro výkon funkce prezidentova kancléře.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner