Poslanci budou dnes pokračovat v debatě nad schvalováním kontroverzní elektronické evidence tržeb. V souvislosti se snahou demokratické opozice přijetí vládního návrhu zákona zabránit se opět neočekává, že by o něm hlasovali.

Diskuse bude pokračovat na mimořádné schůzi čtvrtý jednací den. Předpokládá se podobný scénář, jaký skýtaly tři předchozí. V nich se Sněmovna k rozhodnutí celkově po více než 13 hodinách jednání nedostala. Na vystoupení navíc stále čeká dvacítka poslanců, která se do debaty řádně přihlásila.

Vláda si od elektronické evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a tím i narovnání podnikatelského prostředí a vyšší výběr daní. Demokratická opozici naopak vadí, že evidence zničí hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje. Varuje také před možným zneužitím získaných dat.

TOP 09 i ODS ohlásily, že budou postupovat tak, aby Sněmovna zákon nikdy neschválila. Koaliční zástupci avizovali, že dolní komora by měla rozhodnout ještě v lednu. Nyní od záměru silovějšího řešení patrně ustupují. Důvodem by mohly být obavy, že by koalice narazila u Ústavního soudu, pokud by se na něj opoziční strany obrátily.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner