Sněmovna se sejde ve středu k jednání o vyslovení důvěry jednobarevné vládě Andreje Babiše (ANO). Menšinový kabinet přijde před poslance podpořit prezident Miloš Zeman. Navzdory tomu je velmi pravděpodobné, že vláda důvěru nezíská. Navíc je možné, že někteří poslanci budou navrhovat přerušení schůze v souvislosti s rozhodováním o možném pokračování Babišova trestního stíhání v případu Čapí hnízdo.

Schůze k důvěře vládě začne v 10:00, o hodinu později před poslanci vystoupí Zeman. Babiš i prezident už otevřeně uvedli, že kabinet i podle jejich názoru důvěru nezíská. Zatím má hlasy jen v klubu ANO, který čítá 78 ze 200 poslanců. O podpoře nebo toleranci Babišovy vlády uvažují už jen komunisté s 15 poslanci. O postupu rozhodne KSČM dnes odpoledne. Ani její případné hlasy by k vyslovení důvěry vládě patrně nestačily.

Z některých poslaneckých klubů zaznívají hlasy, že sněmovní debata o důvěře vládě by se měla odložit. Část poslanců chce, aby ještě před ní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, zda má Babiše a prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vydat k stíhání, nebo ne. Výbor jedná dnes. Ovšem není jisté, zda už na tomto zasedání k doporučení dospěje.

Babišovu vládu prezident jmenoval 13. prosince. S žádostí o vyslovení důvěry musí kabinet předstoupit před Sněmovnu do 30 dnů od jmenování.

Zákon nařizuje, že pro získání důvěry musí vláda získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců, nikoli většinu ze všech poslanců. Spíše k zajímavostem se řadí skutečnost, že pro to, aby se Sněmovna mohla usnášet, musí být v sále aspoň 67 poslanců. Pro získání důvěry by tedy mohlo teoretický stačit i pouhých 34 hlasů. Poslanci se vyslovují k vládě po jménech v abecedním pořadů od vylosovaného člena dolní komory.

Pokud kabinet důvěru nezíská, podá demisi a prezident jej pověří vládnutím do jmenování nové vlády. Zeman už avizoval, že by ji opět sestavoval Babiš.

Zeman před poslanci promluvil i před čtyřmi lety, když Sněmovna projednávala důvěru tehdejší koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky. Prezident tehdy uvedl, že našel mezi programovým prohlášením kabinetu a koaliční smlouvou 15 základních obsahových rozdílů. Kdyby byl právní puntičkář, prohlásil by prý, že je programové prohlášení vlády porušením koaliční smlouvy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner