Poslanci dnes odpoledne zahájí zřejmě poslední řádnou schůzi před říjnovými sněmovními volbami. Jejím patrně nejsledovanějším bodem bude rozhodování o tom, zda vydají předsedu a místopředsedu hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Sněmovna by měla hlasovat o policejní žádosti ve středu. S největší pravděpodobností jí vyhoví.

Dnes by se měli poslanci zabývat zejména předlohami, které jim vrátil Senát. Budou podle předběžného programu hlasovat o růstu státního příspěvku zaměstnavatelům na platy lidí se zdravotním postižením. Zatímco Sněmovna schválila zvýšení z 9500 na 10.500 korun měsíčně, Senát žádá 12.000 korun. Senátoři navrhli také úpravu novely, jež má zejména posílit kontrolu zpravodajských služeb. Debata se vede o to, zda se má Vojenské zpravodajství zabývat vedle obrany také bezpečností.

Horní komora vrátila poslancům i novelu o posuzování vlivu plánovaných stavebních záměrů na životní prostředí, jež má přinést zjednodušení procesu. Senát chce normu provázat s nedávno přijatým stavebním zákonem. Poslanci by se měli vypořádat rovněž s původním zněním zmírnění zákona o povinném zveřejňování smluv v internetovém registru. Zákonodárci je nahradili jinou novelou, která je již účinná.

Zrychleně už v úvodním kole by dnes poslanci mohli schvalovat vládní novelu, která by až na výjimky zakázala privatizaci státních lesů. V návrhu programu je také schvalování kontroverzní pařížské klimatické dohody.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner