Banja Luka (Bosna a Hercegovina) 18. října (ČTK) – Srbská část Bosny a Hercegoviny dnes schválila nezávaznou deklaraci vojenské neutrality ve snaze znemožnit vstup země do Severoatlantické aliance. Parlament Republiky srbské (RS) schválil rezoluci, která je podle prezidenta autonomní oblasti prvním krokem směrem k referendu o NATO, uvedla agentura Reuters. Aliance je mezi bosenskými Srby nepopulární, zatímco ve zbytku země má většinovou podporu.

Bosna a Hercegovina je rozdělena na muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou, o vojenských záležitostech ale rozhoduje centrální vláda v Sarajevu. Ta dlouhodobě označuje připojení k EU a NATO za strategické priority země. Bosna momentálně plní závazky v rámci Akčního plánu členství v NATO, což je předstupeň k plnohodnotnému členství.

Bosenští Srbové tvořící necelou třetinu populace však mají blíže k Rusku, NATO je mezi nimi navíc velmi nepopulární kvůli spojeneckým náletům na srbské jednotky v 90. letech. Dnešní deklarace neutrality je nezávazná, podle agentury AP ale značí opětovný příklon místních politiků k názorové linii Ruska.

„Národní shromáždění RS se rozhodlo vyhlásit vojenskou neutralitu (…) v souvislosti se současnými vojenskými aliancemi až do uspořádání referenda za účelem utvoření definitivního stanoviska,“ sděluje rezoluce schválená těsnou většinou bosenskosrbských poslanců. Místní nacionalistický prezident Milorad Dodik opakovaně říká, že případný vstup do NATO musí schválit obyvatelé srbské části, přestože podle bosenské ústavy lze podobná rozhodnutí činit pouze na celostátní úrovni.

„Tato rezoluce není závazná a představuje pouze stanovisko k tématu,“ řekla agentuře Reuters analytička Tanja Topićová. „Nemyslím si, že by RS mohla jakýmkoli způsobem promlouvat do rozhodování o vstupu do jakékoli vojenské aliance, protože jde o entitu v rámci bosenského státu, který je v tomto směru jedinou autoritou,“ řekla.

Bosňácký viceprezident RS Ramiz Salkić ale agentuře AP řekl, že deklarace je „nebezpečnější, než by se mohlo zdát“. Ve zřejmé narážce na Rusko dodal, že vyhlášení dokládá, jak lídři bosenských Srbů podléhají „pokynům“ zahraniční síly, která se snaží destabilizovat Balkán, a rozšířit tak svůj vliv na Evropu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner