Praha 6. září (ČTK) – Poslanci TOP 09 kritizují, jak Ukrajina zachází s bývalým gubernátorem Oděsy Michailem Saakašvilim. Poslanci Karel Schwarzenberg, Kristýna Zelienková a Marek Ženíšek v prohlášení zaslaném ČTK uvedli, že by se prezident Petro Porošenko a další představitelé země měli zamyslet, jak odebrání ukrajinského občanství Saakašvilimu a další kroky vůči němu ovlivňují obraz Ukrajiny v zahraničí.

Devětačtyřicetiletý Saakašvili byl v letech 2004 až 2013 prezidentem Gruzie. Porošenko původně Saakašviliho na Ukrajinu sám povolal a v roce 2015 mu svěřil post oděského gubernátora. Později ale gruzínský exprezident Porošenka tvrdě kritizoval, že prý váhá v zemi s reformami a otevírá dveře korupčníkům. Minulý měsíc ukrajinský prezident nařídil, aby Saakašvilimu bylo občanství odebráno.

„S politováním jsme zjistili, že Ukrajina, kterou svorně bráníme v boji o nezávislost, demokracii a právní stát, se dopouští těžkého provinění na vlastním občanovi. Vyobcování Michaila Saakašviliho je ostuda pro ukrajinskou demokracii,“ uvedl čeští poslanci v prohlášení.

Porošenka požádali, aby se s dalšími představiteli Ukrajiny zamyslel, jaké budou mít jejich kroky důsledky pro obraz Ukrajiny v cizině. „A taktéž, jak to působí na vlastní občany Ukrajiny, chová-li se vláda tak k opozičnímu politikovi. Jako přátelé Ukrajiny s lítostí a pohoršením sledujeme toto dění,“ napsali poslanci.

Saakašviliho, který se v Gruzii dostal k moci po revoluci v roce 2003, kritizují za autoritářský styl a obzvláště za neúspěšnou válku, kterou vedl v roce 2008 s Ruskem. V Gruzii čelí obvinění ze „zneužití úřadu“. Saakašvili to odmítá a označuje za politicky motivované.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner