Poslanec Petr Adam opouští sněmovní klub Úsvitu i stranu Úsvit – Národní koalice. Nelíbí se mu radikalizace seskupení, řekl dnes ČTK. Adam bude nezařazeným poslancem. Počet členů frakce Úsvitu klesne na osm, po volbách před dvěma lety měla 14 poslanců. Poměry ve Sněmovně Adamův krok prakticky nezmění.

Adamovi vadí to, že Úsvit začal spolupracovat s Blokem proti islámu Martina Konvičky a kontroverzním sociologem Petrem Hamplem, jenž má zpracovat společný program. „S těmito lidmi nemohu a nechci být jakkoli do budoucna spojován,“ řekl Adam.

Poukázal na to, že poslanci Úsvitu byli zvoleni hlavně kvůli prosazování přímé demokracie, nikoli proto, aby radikalizovali společnost tématem nelegální imigrace. Adam taky podotkl, že Úsvit se v minulosti odklonil od bývalého předsedy Tomia Okamury právě kvůli jeho příliš radikálním názorům. Spolu s dalšími poslanci Milanem Šarapatkou a Karlem Pražákem, kteří odešli z klubu Úsvitu už dříve, chce prý Adam dělat pragmatickou, slušnou politiku.

Spolupráci s Blokem proti islámu oznámil opoziční Úsvit – Národní koalice začátkem září. S podporou bloku půjde Úsvit do krajských, senátních a sněmovních voleb, Konvička má být takzvaným superlídrem formace.

Strana Úsvit – Národní koalice navazuje na hnutí Úsvit, které po vnitřních sporech opustil jeho zakladatel Okamura a poslanec Petr Fiala. Ze sněmovní frakce Úsvitu byli vyloučeni a založili vlastní hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner