Za bulvární a spekulativní označil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dotaz poslankyně STAN Věry Kovářové, zda by ve vládě podpořil případný návrh na zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO). Ministr to uvedl ve sněmovně při interpelacích. Odpovědět odmítl s tím, že se dotaz netýká zdravotnictví.

„Nejsem ochoten ani povinen odpovídat na dotazy, které jsou bulvární, spekulativní,“ uvedl Vojtěch. Podle něj by se takové dotazy mohly probírat spíše někde v hospodě. „Toto jsou skutečně naprosto absurdní spekulace. Nemám informaci, že by se něco takového mělo dít,“ prohlásil ministr.

Kovářová svůj dotaz zdůvodnila mocenským paktem mezi Babišem a prezidentem Milošem Zemanem, který může navrhnout zastavení trestního stíhání předsedy vlády v kauze Čapí hnízdo. Návrh podepisuje premiér, případně jím pověřený člen vlády, která návrh podle poslankyně projedná.

Stejný dotaz dostal také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který se ale z dnešního jednání dolní komory omluvil. Odpovědět bude muset písemně. Vyjádřit se má také k Babišovu tvrzení, že si v Česku lze objednat trestní stíhání i odsouzení kohokoli. Na to se ho dotazovali poslanci STAN, TOP 09 i KDU-ČSL.

Babiš je stíhán v případu padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Je podezřelý z dotačního podvodu a z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustil a že jde o politickou kauzu. S trestně stíhaným premiérem doposud odmítaly sestavit většinovou koaliční vládu ostatní sněmovní strany.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner