Postup blízkovýchodních uprchlíků do Slovinska, které se stalo od uzavření maďarských hranic novou etapou v jejich cestě na takzvané balkánské trase na Západ, se dnes zpomalil. Zatímco Slovinsko reguluje jejich příjem, aby jejich počet na jeho území nestoupal, na chorvatsko-srbské hranici se zbrzdil ještě víc.

Asi 3000 uprchlíků vstoupilo během soboty z Chorvatska do Slovinska, které dalo najevo, že hodlá z Chorvatska přejímat nanejvýš 2500 uprchlíků denně. V chorvatském tranzitním táboře Opatovac čekalo na vstup do Slovinska až 4000 uprchlíků.

Na srbské straně hranice s Chorvatskem vytvořilo frontu čekajících dalších asi 2000 lidí. Přítomnost kordonu chorvatských policistů, kteří zablokovali další běžence, způsobila napětí, které vyústilo v potyčky. Část migrantů se pokusila hraniční přechod obejít přes pole.

Běženci začali využívat trasu přes Slovinsko poté, co Maďarsko v noci na sobotu uzavřelo svou zelenou hranici s Chorvatskem. Lublaň uvedla, že tomu nebude bránit, dokud bude Německo, kam většina běženců míří, uprchlíky přijímat.

Poprvé po mnoha týdnech dnes naopak nepřišli žádní uprchlíci na rakousko-maďarský hraniční přechod Nickelsdorf, který zel prázdnotou.

Slovinsko v sobotu oznámilo, že bude z Chorvatska přejímat pouze 2500 lidí denně a nové běžence bude přijímat až poté, co část uprchlíků odcestuje dále do Rakouska. To dnes podle APA zatím fungovalo, i když jenom v sobotu prý přicestovalo více než 6400 uprchlíků do Chorvatska.

Slovinské ministerstvo vnitra upozornilo, že nebude přijímat neomezené množství migrantů. Chorvatsko, Srbsko a Makedonie musejí přispět k zpomalení jejich přílivu. „Nemůžeme přijímat neomezené množství migrantů, pokud budeme vědět, že nemohou pokračovat ve své cestě (dál na Západ),“ upozornil státní tajemník slovinského ministerstva vnitra Boštjan Šefic. „Věřím, že Chorvatsko, Srbsko a Makedonie budou muset přijmout také (podobná) opatření,“ dodal.

Šefic řekl, že Chorvatsko vyzvalo Slovinsko, aby přijímalo 5000 uprchlíků denně, jenže Rakousko je následně schopno za 24 hodin jich přijmout jen 1500.

Se zajištěním hladkého průjezdu uprchlíků přes slovinské území pomáhá slovinské policii armáda. „Na rozdíl od jiných zemí mělo Slovinsko čas se připravit. Není to úplně dokonalé, ale postupujeme vpřed,“ prohlásila mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Caroline van Burenová.

Podle serveru BBC News dostali běženci, kteří přijeli autobusy do slovinského pohraničního města Gruškovje, jídlo, teplé oblečení a lékařskou pomoc. V autobusech bylo prý hodně rodin a malými dětmi, mnohé promočené studenými dešti. Vlak s 1800 běženci zase dorazil v sobotu na chorvatsko-slovinský hraniční přechod Mursko Središće/Petišovci. Těm ale už vstup povolen zatím nebyl.

Hranice Slovinska s Chorvatskem je vnější hranicí schengenského prostoru. Z tohoto důvodu chce Slovinsko všechny uprchlíky registrovat. UNHCR uvedl, že Slovinsko dokáže denně přijmout až 7000 běženců.

Omezená kapacita malého, dvoumilionového Slovinska při přepravě běženců působí starosti a podle všeho již dává za pravdu humanitárním organizacím, které varují, že tisíce uprchlíků kvůli tomu uvíznou nejen v Chorvatsku, ale i ještě dále v Srbsku a Makedonii. Právě tyto země tvoří takzvaný balkánský koridor, kudy míří vlna migrantů ze zemí Blízkého východu do západoevropských států.

Na řecké ostrovy se z Turecka mezitím denně plaví další stovky až tisíce uprchlíků. I dnešek si vyžádal mezi běženci překonávající Egyjské moře krutou daň v podobě pěti utonulých, z toho tří dětí včetně kojence. Řeckým pobřežním hlídkám se podařilo 11 osob u řeckého ostrova Kastellorizo, ležícího východně od Rhodu, zachránit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner