Poutníci, kteří se dnes vydali na národní pouť do Velehradu, zvládli podle zdravotníků tropické teploty poměrně dobře. Ošetřených kolapsů z ostrého slunce bylo přes původní očekávání málo. Lidé se zásobili dostatečným množstvím vody, měli pokrývky hlavy i deštníky. Také podle policie se pouť obešla bez problémů. Tropy se však podepsaly na návštěvnosti. Podle pořadatelů dorazilo zhruba 23.000 lidí, což je asi o 7000 méně než loni.

„Oproti předpokladům jsme se až divili, dnes jsme ošetřili minimum lidí, byl jen jeden kolaps a poté to byly alergické reakce. Bylo také vidět, že bylo méně lidí, než bývá obvyklé. Lidé dodržovali pitný režim a vyhledávali stín,“ řekla dnes hlavní sestra Maltézské pomoci Lucie Marešová. Doplnila, že během sobotní akce Dnů lidí dobré vůle ošetřili zdravotníci dvě desítky lidí, dnes přibylo dalších pět. „V sobotu jsme ošetřili pět kolapsů a dnes šestý, jednomu z poutníků se udělalo špatně na konci mše,“ doplnila Marešová.

Podle organizátora akce Josefa Kořenka byli lidé stateční. „Podle odhadů přišlo tak 23.000 lidí, v sobotu jich bylo kolem 20.000, lidé byli stateční a vybaveni na vedra. Všechno proběhlo bez problémů,“ řekl dnes Kořenek. Žádné potíže během cyrilometodějských slavností nezaznamenali ani policisté. „Vše se obešlo bez problémů, řešili jsme pouze nalezené doklady, které se vracely majitelům, jinak se nic závažného nestalo,“ řekla dnes mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

Cyrilometodějské slavnosti začaly na Velehradě v sobotu 16. ročníkem Dnů lidí dobré vůle, které letos připomněly dvě významná výročí – 1200 let od narození svatého Metoděje a 25 let od návštěvy papeže Jana Pavla II. na Velehradě. Jejich součástí byla řada výstav, přepisování bible či soutěže pro děti. Program vyvrcholil charitativním koncertem, během něhož se vybralo na sociální projekty 1,3 milionu korun. Cyrilometodějská pouť se dnes koná i na Slovanském hradišti v Mikulčicích na Hodonínsku, kde věrozvěsti působili. Duchovní program začne v 15:30, mše v 16:30.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner