Šéf ruských radikálů v doněcké „lidové republice“ Alexandr Zacharčenko vydal dekret o odkladu komunálních voleb, které se v povstalecké zóně měly konat 6. listopadu. Datum hlasování bylo odloženo už po čtvrté, nový termín ale stanoven nebyl. Stejné rozhodnutí vydal i šéf luhanských separatistů Igor Plotnickij. O důvodech není nic známo.

Pořádání komunálních voleb, které předpokládají minské mírové dohody, je jedním z největších sporných témat, která blokují urovnání donbaské krize. Jak kyjevské vedení, tak i vůdci separatistů se snaží dojednat co nejvýhodnější podmínky – ukrajinská vláda klade důraz na platnost stávajících volebních zákonů, povstalci zase na specifika předpokládané donbaské samosprávy.

Neshody panují i v otázce výběru kandidátů. Zatímco Kyjev trvá na tom, že ve volbách nesmějí kandidovat osoby obviňované z terorismu a úkladů proti státnímu zřízení, podle povstalců nelze k volbám připustit ukrajinské nacionalisty a kandidáty „fašistických“ seskupení.

Prezident Petro Porošenko letos v létě prohlásil, že jednou z podmínek pro uspořádání místních voleb v Donbasu je stažení ruských vojsk. Volby podle něj musejí být „svobodné, demokratické a čestné, což se v nynější situaci zdá nemožné“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner