Povstalci v syrském Halabu zahájili raketové útoky na leteckou základnu Najrab u Halabu. Podle jejich představitele připravují novou ofenzívu, kterou chtějí prolomit obklíčení východních částí města ovládaných opozicí. Syrská státní agentura SANA informovala o povstaleckém útoku, při němž v západní část Halabu přišlo o život několik dětí.

Zacharíja Malahifdží, který patří k povstalcům, dnes řekl, že nové ofenzívy se zúčastní několik skupin a že útoky na leteckou základnu už k ní patří.

Základna Najrab leží jihovýchodně od Halabu a od jeho centra je vzdálená asi deset kilometrů. Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) použili povstalci při útoku granátomety Grad.

SANA tvrdí, že povstalci zaútočili na západní Halab, který spadá pod kontrolu vlády. Podle agentury byly zasaženy dvě čtvrtě a v jedné zemřeli při zásahu školy tři děti a další byly zraněny. Podle SOHR při obou útocích přišlo o život šest dětí mladších 16 let.

Ze severní provincie Idlib byl ve středu hlášen útok, při němž byla zasažena škola a o život tam přišlo několik desítek dětí. Idlib má v rukou opozice a radikální skupiny a útok se připisuje syrské nebo ruské armádě. Moskva odpovědnost za něj odmítla.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun požádal o vyšetření tohoto incidentu. Podle OSN nabývá syrská válka na brutalitě. Ze statistiky Dětského fondu OSN (UNICEF) vyplývá, že od 11. října bylo v boji zasaženo pět škol včetně té v Idlibu. Pan Ki-mun řekl, že navzdory všeobecnému rozhořčení útoky pokračují, protože viníci jsou si jisti, že jim nic nehrozí. „Musíme dokázat, že se mýlí,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner