Muslimští povstalci ve Středoafrické republice povraždili v sobotu 26 civilistů v jediné vesnici. Informovaly o tom tamní úřady. Podle agentury Reuters je to nejhorší masakr za několik posledních měsíců v zemi, která se už tři roky potýká s násilnostmi.

Mluvčí středoafrického prezidenta prohlásil, že bojovníci povstaleckého hnutí Séléka přišli do vesnice, chodili od domu k domu a zabíjeli každého, na koho narazili. Mezi oběťmi je i starosta napadené vesnice. Incident potvrdila a odsoudila i mírová mise MINUSCA, kterou do země vyslala OSN.

Středoafrickou republiku sužuje násilí od převratu z března 2013, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. V této převážně křesťanské zemi se pak Djotodia prohlásil prvním muslimským prezidentem. V polovině ledna 2014 ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou.

V konfliktu již zahynuly tisíce lidí, statisíce jich musely opustit svůj domov. Obě strany sporu se vzájemně obviňují z válečných zločinů včetně etnických čistek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner