Počet obětí středečního požáru v ústavu pro mládež nedaleko metropole Guatemaly se zvýšil na 35. Dalších 20 dívek zůstává v nemocnici s těžkými popáleninami. Podle místních médií byly dívky v době požáru zamčené kvůli tomu, že se předtím pokusily o útěk. Guatemalský prezident Jimmy Morales obvinil ze zodpovědnosti úřady, které byly už před tragédii upozorňovány na kritickou situaci v tomto problémovém a přeplněném státním zařízení.

„Před požárem vláda žádala příslušné úřady, aby okamžitě přestěhovaly mladistvé pachatele trestných činů do jiných zařízení,“ uvedl v prohlášení úřad prezidenta. V Ústavu Nanebevzetí Panny Marie byly totiž internovány oběti násilí či sexuálního zneužívání, ale také odsouzení chlapci a dívky, pro něž v jiných zařízeních nebyl dostatek místa.

Prezident Morales proto také vyzval ke změně celého sociálního systému pro mládež, který by měl být podle něj decentralizován. Přestože slíbil nápravu, protestovaly proti němu a vládě v metropoli Guatemale ve čtvrtek stovky lidí. Někteří požadovali jeho rezignaci.

Podle příbuzných obětí i některých úředníků vypukl požár ve středu brzy ráno poté, co dívky zapálily matrace na protest proti špatným podmínkám v ústavu. Plameny se rozšířily v dívčím oddělení a zasáhly místnost, v níž byly zamčeny dívky, které se předtím pokusily o útěk. Právě z nich 19 zemřelo na místě a ostatní skoro čtyři desítky byly převezeny do nemocnice, kde 16 zraněním podlehlo.

Ústav v obci San José Pinula, která leží asi 10 kilometrů od hlavního města Guatemala, byl od loňska předmětem řady stížností. Kromě toho byl přeplněný, žilo v něm přes 700 nezletilých, ač jeho kapacita je jen asi 400 osob. Děti si stěžovaly mimo jiné na omezování návštěv, špatné jídlo i psychické a fyzické násilí. Stížnosti na sexuální zneužívání potvrdila i guatemalská prokurátorka pro práva dětí Hilda Moralesová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner