Nejméně 23 lidí zahynulo a dalších více než dvacet utrpělo zranění při požáru neurologické a psychiatrické kliniky ve Voroněžské oblasti asi 500 kilometrů jižně od Moskvy. Oznámila to dnes místopředsedkyně ruské vlády Olga Goloděcová. Předchozí bilance neštěstí informovala o 21 obětech a dvou nezvěstných. Jejich pozůstatky se ráno našly při prohledávání spáleniště.

Požár podle úřadů vypukl v noci na dnešek asi hodinu před půlnocí moskevského času (asi 21:00 SEČ). O čtyři hodiny později hasiči plameny zdolali.

V budově bylo v době neštěstí sedm desítek pacientů a nejméně čtyři členové zdravotnického personálu. Minimálně 29 pacientů bylo buď upoutáno na lůžko, nebo mělo sníženou mobilitu.

Evakuovat se podařilo kolem 50 osob, z nichž dvě podlehly zraněním cestou do nemocnice. Plameny zachvátily celých 700 metrů čtverečních budovy, jejíž střecha se při požáru propadla.

Příčinou požáru dřevěného objektu bylo údajně buď porušení bezpečnostních nařízení, nebo elektrický zkrat. Úřady kvůli úmrtí lidí zahájily trestní řízení.

Podobná neštěstí nejsou v Rusku vzácností. Před dvěma lety, v září 2013, si požár psychiatrické léčebny ve vsi Luka v Novgorodské oblasti severozápadně od Moskvy vyžádal 37 obětí; v dubnu téhož roku zahynulo 38 lidí při požáru psychiatrické léčebny ve vsi Ramenskij u Moskvy.

Vicepremiérka Goloděcová po dnešním neštěstí přislíbila, že vláda najde peníze na nezbytnou rekonstrukci zchátralých léčeben.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner