Škody po požáru kulis k seriálu Knightfall ve filmových ateliérech na Barrandově jsou předběžně 100 milionů korun. Oheň hasiči po 20:00 dostali pod kontrolu, řekla ČTK pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu, řekla ČTK jejich mluvčí Pavlína Adamcová. Do oploceného areálu studií podle zpravodaje ČTK na místě ale stále vjíždějí a vyjíždějí z něj hasičské cisterny s vodou. Vrtulník, který na požár shazoval vodu z Vltavy, už ale odletěl.

Screenshot 2016-08-26 18.26.14

Uzavřená byla preventivně i nedaleká čerpací stanice. „V čerpací stanici hasiči chladili a vynosili 12 propanbutanových lahví,“ uvedla dále Adamcová. Na místě zasahuje kromě dvou desítek jednotek hasičů i policie a záchranáři. Ti ošetřili tři hasiče, podle mluvčí kvůli únavě a přehřátí.

„Podařilo se zachránit dva objekty z dřevěného městečka,“ řekla ČTK mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Studio se po dohodě s produkcí k požáru nechtělo vyjadřovat.

Podle serveru TN.cz se měl seriál Knightfall americké produkce začít v připravených kulisách středověké Paříže začít natáčet o víkendu. Američané začali seriál pro stanici History Channel natáčet v Chorvatsku, do Česka se přesunuli v červenci přibližně na pět měsíců.

Příběh se odehrává mezi 13. a 14. stoletím a zachycuje skutečné události, které vedly k pronásledování a pádu templářských rytířů. Natáčet se mělo do prosince třeba na Točníku, v Průhonicích, Doksanech či na Barrandově, kde produkce v několika ateliérech postavila dekorace interiérů a na pozemku barrandovských studií kulisu dobové Paříže.

Jejím autorem je filmový architekt Ondřej Nekvasil. Kulisa vznikala deset týdnů a zaplnila 30 tisíc metrů čtverečních.

Hořely kulisy i okolní křoviny

Kvůli požáru filmových kulis zasahuje v areálu filmových studií na pražském Barrandově několik jednotek hasičů. Kromě kulis zasáhl oheň i okolní křoviny. ČTK to řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Požár dostali hasiči nahlášený v 17:21. „Na větší ploše hoří dřevěné kulisy, hasiči ochlazují i tlakové lahve,“ uvedl server Požáry.cz. Kvůli ohni byla uzavřena i nedaleká čerpací stanice pohonných hmot,“ potvrdila Adamcová.

Podle informací fotoreportéra ČTK na místě to vypadá, že hoří na více místech, hasiči zasahují hned několika proudy vody. Policie na webu uvedla, že uzavřela oblast na ploše 500 krát 500 metrů. Hoří tam kulisy středověkého městečka. Podle serveru  Novinky.cz se tam natáčí americký seriál Knigthfall o templářích.

Policie zastavuje podle požadavků hasičů provoz na okolních komunikacích, doplnila policejní mluvčí Andrea Zoulová. Uzavírky se podle ní týkají zejména frekventované ulice K Barrandovu. Policisté také z místa vykazují lidi, kteří se přišli na hořící kulisy podívat.

Ateliéry na Barrandově patří k nejstarším a největším filmovým studiím v Evropě. Na počátku 30. let minulého století je založili bratři Miloš a Václav Havlovi. Ateliéry často využívají filmaři ze zahraničí, nejčastěji z USA, Británie, Francie či Německa.

Z úspěšných domácích filmů se na Barrandově točily například Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Marketa Lazarová, Tři oříšky pro Popelku či Kolja, ze zahraničních to byly mimo jiné Formanův oscarový Amadeus, Lazebník sibiřský, Kletba bratří Grimmů, Mission Impossible – Ghost Protocol či Casino Royale.

Většinovým vlastníkem studia je v současnosti společnost Moravia Steel. Akciová společnost Barrandov Studio podle výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin loni znásobila zisk na téměř 43,5 milionu korun, o rok dřív vydělala zhruba 12,2 milionu. Výnosy loni firma meziročně zvýšila o víc než třetinu na 582,7 milionu korun. Studio zaměstnává zhruba 150 lidí a hospodaří s vlastním kapitálem za téměř 800 milionů Kč.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner