Gubernátor Kemerovské oblasti na Sibiři Aman Tulejev, kritizovaný kvůli katastrofálnímu požáru obchodního domu z minulého víkendu, dnes oznámil, že odstupuje z funkce. Informovala o tom agentura Reuters. Tulejevovu demisi požadovaly tisíce demonstrantů, kteří tento týden vyšli do ulic půlmilionového průmyslového města Kemerova. Při požáru zahynulo 64 lidí, z toho 41 dětí.

Ve zveřejněné videonahrávce gubernátor uvedl, že jeho rezignace je „tím jediným správným rozhodnutím“ v reakci na neštěstí. „S takto těžkým břemenem není možné dále pracovat jako gubernátor. Je to morálně nemožné,“ okomentoval své rozhodnutí třiasedmdesátiletý Tulejev. Své odstoupení Tulejev, který sibiřský region vedl od roku 1997, oznámil v dopise prezidentu Vladimiru Putinovi. Ten jeho rezignaci přijal, informoval následně Kreml.

Úřadujícím gubernátorem dnes prezident jmenoval jednoho z Tulejevových náměstků, Sergeje Civileva. „Obyvatelé Kemerova a celého regionu, chtěl bych vám říci, že udělám všechno pro to, aby viníci této hrozné tragédie byli co nejpřísněji potrestáni,“ uvedl po svém jmenování Civilev, který poslední čtyři roky pracoval jako šéf společnosti zabývající se těžbou uhlí.

Policie již kvůli požáru zadržela několik lidí, mimo jiné technického ředitele obchodního centra, nájemce prostor, kde pravděpodobně požár vznikl, či dvojici pracovníků místní hasičské služby.

O příčinách neštěstí, jednoho z nejtragičtějších po rozpadu Sovětského svazu, se stále jen spekuluje. Podle vyšetřovatelů je nejpravděpodobnějším důvodem zkrat. Policisté mimo jiné zjistili, že v budově řádně nefungoval automatický hasicí systém a že požární alarm vypnul jeden ze členů ostrahy, který následně také skončil ve vazbě.

Rovněž se ale hovoří o neopatrném nakládání s otevřeným ohněm. V jednom z kin obchodního centra děti zapalovaly svíčky při víkendové slavnosti. Nejvíce obětí si oheň vyžádal právě v horních patrech, kde bylo několik kinosálů plných dětí.

Vyšetřovatelé mimo jiné zjistili, že v budově byly uzavřeny nouzové východy a děti tak zůstaly uvězněny uvnitř sálů. Putin, který Kemerovo na začátku týden navštívil, aby uctil památku obětí, neštěstí označil za kriminální zanedbání a lajdáctví. Všichni, kdo jsou za tragédii zodpovědní, budou podle něj potrestáni.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner