Práce na podmořské části plynovodu Turkish Stream, známého také jako TurkStream, začnou v druhé polovině příštího roku. Oznámil to šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller. Jednou z větví plynovodu má téct plyn do Turecka a druhou do Evropy. V provozu má být plynovod do konce roku 2019.

Zatím ještě nebylo určeno, kde v Evropě půjde druhá větev plynovodu na břeh. Gazprom, italská energetická firma Edison a řecký obchodník s plynem DEPA podepsaly letos v únoru memorandum o porozumění týkající se budoucích dodávek zemního plynu Černým mořem do Řecka a z Řecka do Itálie. V prosinci by měly firmy rozhodnout o trase a místě dodávek do Evropy, píše agentura Reuters.

Projekt TurkStream navrhlo Rusko před několika lety jako náhradu za nezdařený plán plynovodu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán. Projekt se ocitl u ledu, když turecké stíhačky loni v listopadu sestřelily u syrsko-tureckých hranic ruský bombardér, a vztahy obou zemí tak prudce ochladly. Turecko se později za incident omluvilo a oba prezidenti se v srpnu sešli v Rusku, aby oznámili návrat k předkrizovým poměrům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner