Vzpomínáte si na výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích v říjnu a prosinci 2014? V rámci tohoto případu dokonce moderátor ČT Václav Moravec společně s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) vyzradili utajované informace. Dosud se nepodařilo objasnit, odkud pan moderátor takové informace získal, když podle svých vlastních slov nemá příslušnou bezpečnostní prověrku.

V současnosti pyrotechnici dokončují práce v epicentru výbuchu skladu číslo 16 (to je ten, který vybuchl v říjnu 2014). Pak se přesunou ke skladu číslo 12, jehož ohledání by mělo začít v prvním čtvrtletí roku 2017. Novinářům to dnes řekl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

„Co se týče dokončovacích prací v epicentru 16, tam si troufám říct, že to bude v horizontu týdnů. Samozřejmě, hlavní gros bude počasí a bezpečnost prováděných prací. Pak bude zhruba dva až tři týdny trvat přemístění techniky, materiálu a dobudování komunikací, které potřebujeme u objektu číslo 12. Práce tam zahájíme v návaznosti na počasí,“ uvedl velitel zásahu, krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček. Práce může zbrzdit například sníh.

Ohledání epicentra výbuchu skladu číslo 12 podle Tkadlečka potrvá několik měsíců. „Netroufám si dneska predikovat přesné datum ukončení,“ dodal Tkadleček. Zbytek vybuchlého skladu číslo 16 nechal v těchto dnech zdemolovat. „Bylo to řádově několik procent původního areálu. Zbytek stavby byl v takovém stupni poškození a byl tak nebezpečný, že ohrožoval práci policistů a hasičů. Navíc bránil v přístupu pod další suť,“ doplnil krajský ředitel policie.

Ode dne, kdy policisté začali s ohledáním prvního epicentra exploze, našli 3252 kusů munice. Z tohoto množství museli pyrotechnici zlikvidovat 236 kusů poškozené munice neschopné převozu přímo v areálu muničních skladů v provizorní trhací jámě. Do vojenského prostoru Libavá odvezli pyrotechnici za doprovodu dopravních policistů 2945 kusů munice, kterou tam zlikvidovali v trhací jámě.

Podle ředitele Pyrotechnické služby Michala Dlouhého bude práce v epicentru výbuchu skladu číslo 12 spojena ještě z vyššími riziky, než je práce na šestnáctce, kde vybuchlé letecké pumy rozhodily munici do širšího prostoru. Ve skladu číslo 12 nebyly exploze tak mohutné a munice je rozhozená v bezprostředním okolí. Vyšší rizika podle Dlouhého skýtá manipulace s dělostřeleckými minami a granáty, jež jsou osazeny zapalovači, které bude nutné před převozem munice na Libavou odstranit.

Oba předloni vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Na ostraze skladů se do začátku letošního února podílela armáda, nyní je střeží policie a Vojenské lesy a statky. Z areálu odjelo 547 kamionů se zbrojním materiálem, poslední loni před Vánocemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner