Hlavní město Praha chce zavést hromadné zasílání varovných SMS, které by bylo možné v případě nehod nebo neštěstí zasílat obyvatelům postižených městských částí. V současnosti mohou varovné SMS dostat pouze ti obyvatelé, kteří se k přijímání varovných zpráv přihlásí. V praxi tak tato elektronická varování dostane jen minimum lidí. Na dnešním setkání s novináři v rámci Dne integrovaného záchranného systému to řekla primátorka Adriana Krnáčová.

Při kontaminaci vody jako v Dejvicích by systém pomohl

Informování lidí, kteří se předem přihlásí, má pouze mizivý dopad, uvedl starosta sedmé městské části Jan Čižínský. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí podobnou službu v případě, že se něco závažného stane s vodou. Když ale pitnou vodu v Dejvicích a Bubenči na konci května kontaminovala splašková voda, varování dostaly jen desítky lidí, dodal starosta.

Možností hromadného zasílání varovných SMS se bude v nejbližší době zabývat i sněmovní výbor pro obranu, uvedl jeho místopředseda Bohuslav Chalupa. Problematiku by měl řešit už přímo s poskytovateli komunikačních služeb.

Kromě varovného systému SMS existují pro upozornění obyvatel na různá nebezpečí i jiné systémy, které fungují plošně. Známá je například síť sirén, z nichž řada umí vysílat nejen známý akustický signál, ale i mluvené slovo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner