Praha nejpozději ve středu 16. září pošle ministerstvu pro místní rozvoj nové znění pražských stavebních předpisů (PSP). Rozhodli o tom dnes pražští radní. Novou verzi stavebních předpisů nechala vypracovat primátorka Adriana Krnáčová (ANO), původně je měl v gesci její náměstek Matěj Stropnický (SZ), tomu je ale nechala odebrat. Rozpoutalo to krizi v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Krnáčové verzi předpisů schválila rada na začátku srpna, do 31. srpna pak měly radnice, magistrátní odbory či profesní komory čas na vznesení připomínek. „Ve stanovené lhůtě bylo doručeno celkem 69 podání, která obsahovala celkem 2202 připomínek. Z celkového počtu připomínek bylo 805 připomínek označeno jako zásadní,“ píše se v materiálu.

Město chce zaslat připomínkovanou verzi ministerstvu ve středu, souladu s názorem ministerstva chce dosáhnout do 23. října. K notifikaci Evropské komisi chce Praha poslat stavební předpisy 26. října.

Návrh PSP původně připravoval Stropnický, jeho verzi už městské části připomínkovaly. Na začátku srpna mu je ale rada odebrala z gesce a schválila verzi předloženou primátorkou, verze musela být znovu připomínkována. Spory kolem předpisů vedly až k roztržce v magistrátní koalici. O primátorčině protinávrhu rada dopředu nevěděla. ANO a ČSSD vyzvaly Trojkoalici, aby Stropnického odvolala. Ta odmítla.

Zastupitelský klub Pirátů následně přišel s tvrzením, že PSP nevznikly v sekretariátu primátorky, jak Krnáčová tvrdila. Primátorka to odmítla, pouze přiznala, že její verze vychází z původního znění, které připravil bývalý primátor Tomáš Hudeček a kterému ministerstvo pozastavilo v lednu účinnost.

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Účinnost původních stavebních předpisů v lednu na 15 měsíců pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj. Praha má své stavební předpisy jako jediné město v zemi už více než 100 let.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner