Praha 21. listopadu (ČTK) – Praha postupně odstraňuje bariéry z městské hromadné dopravy. Do začátku října splnila 83 ze 170 úkolů, k jejichž splnění se zavázala přijetím koncepce bezbariérové Prahy v roce 2014. Vyplývá to z materiálu, se kterým se dnes seznámili radní hlavního města. Bariéry ve veřejné dopravě se týká lidí se zdravotním postižením, ale i cestujících s kočárky. Koncepce navrhuje bezbariérové vstupy do stanic metra, lepší přístupnost zastávek povrchové dopravy, rozvoj navigačního systému pro nevidomé i zvyšování informovanosti.

Od dubnové kontroly plnění koncepce byly umístěny zvukové majáčky pro nevidomé a slabozraké ve stanici metra Hradčanská. Tato zvuková navigace pomáhá lidem s handicapem ve 24 stanicích metra, zatím chybí například ve stanici Malostranská, Vysočanská či Letňany. Dalším bodem je zavedení služby dopravy na zavolání pro lidi se sníženou pohyblivostí. Rada hlavního města by se měla na některém z dalších jednání zabývat vypsáním výběrového řízení na poskytovatele služby.

Magistrát v uplynulých měsících konzultoval se zástupci organizací sdružujících lidi s omezenou schopností pohybu parametry nových autobusů, které bude město nakupovat v období 2017 až 2022. Město nyní připravuje školení pro pracovníky stavebních úřadů o bezbariérovosti staveb. Bude ho koordinovat s Ministerstvem pro místní rozvoj.

Komise pro Prahu bezbariérovou a otevřenou doporučila radě vyřešit bezbariérový přístup do stanice metra Vyšehrad a okolí Kongresového centra a zavést hlášení o výstupu do silnice v autobusech a tramvajích.

Do budoucna koncepce počítá například s výtahy ve stanicích metra Jinonice, Karlovo náměstí, které mají být dokončené v roce 2019, ve stanici Invalidovna je stanoven termín 2025. Do konce roku 2017 bude podle materiálu hotový výtah ve stanici Palmovka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner