Praha znovu bez soutěže prodlouží končící smlouvy na provoz ekonomického systému, který zajišťuje účetnictví magistrátu, radnic a stovek příspěvkových organizací. Půjde o zakázku za skoro 20 milionů korun, kterou magistrát v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění na rok zadá firmě Gordic. Vyplývá to z usnesení nekompletní rady. Gordic rozhodnutí vítá. Kluby Pirátů a ODS jej ale kritizují. Magistrát za takový postup v minulosti dostal pokutu.

Firma Gordic se jako výhradní správce stará o účetnictví Prahy od roku 1993. Rada se chtěla prodloužení smluv vyhnout tím, že by provoz ekonomického systému zajistila prostřednictvím městské firmy Operátor ICT. Plán, který v lednu na mimořádném jednání schválili radní, ale nevyšel. „Rada se po důkladném zvážení všech skutečností záměru vzdala. Důvodem byla především složitost jednání o trojstranné licenční smlouvě mezi Gordicem, městem a Operátorem,“ řekl ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Převodem pod Operátora ICT by se podle firmy Gordic situace znepřehlednila a zkomplikovala. „Společnost Operátor ICT, i přes veškerou snahu jejích manažerů, není v současné době personálně, technicky a znalostně připravena převzít všechny závazky,“ uvedl ředitel Gordic Jaromír Řezáč. Podle neveřejného dokumentu, který má ČTK k dispozici, upozornili vedení města na problematičnost převedení služeb pod firmu Operátor ICT v lednu magistrátní právníci. Podle jejich názoru by mohl být porušen zákon o veřejných zakázkách. Město by se tak navíc vzdalo práva kontroly nad cenou a dodávkami jednotného ekonomického systému.

Pražští politici několik let mluví o otevřené soutěži, ze které by měl vzejít nový správce účetnictví. Zastupitelstvo tendr schválilo v roce 2014. Podle Hofmana chce Praha v přípravě soutěže pokračovat. Už dnes je ale podle něj jasné, že se město neobejde bez dalšího prodloužení smluv s Gordic, a to mezi lety 2017 až 2019. Půjde o dobu, kdy bude zkoušen a zaváděn nový systém, který vzejde právě z otevření soutěže, řekl mluvčí.

Smlouvy na ekonomický systém, který tvoří páteř ekonomických agend a je klíčový pro tvorbu rozpočtů, město už v minulosti opakovaně a bez výběrového řízení prodloužilo. Naposledy to bylo loni za 130 milionů korun bez DPH. Praha přitom už dřív dostala za podobný postup pětimilionovou pokutu od antimonopolního úřadu. A loni za to dal úřad pokutu i ministerstvu práce a sociálních věcí.

Situaci kritizují Piráti. Rada podle nich nemá žádnou koncepci, jak řešit potíže v oblasti IT. „Bez výběrových řízení se zadávají desetimilionové zakázky pořád stejným firmám jako za Pavla Béma (bývalý primátor za ODS),“ uvedl předseda klubu strany Jakub Michálek. „Za rok a půl se primátorce Adrianě Krnáčové nepodařilo vyřešit účetní systém, problematice IT v radě nikdo nerozumí a rada vesele ignoruje doporučení odborné komise pro informatiku,“ doplnil.

Podle předsedy pražské ODS a zastupitele Filipa Humplíka je postup města netransparentní. „Je to typická ukázka nefungování magistrátu pod vedením ANO. Plná ústa transparentnosti, avšak zastupitelům ODS bod řešení IT několikrát nepřipustí na program jednání zastupitelstva a následně vyberou dodavatele bez soutěže,“ řekl.

Problematické IT systémy Prahu v minulosti stály stovky milionů korun. Kolik přesně tomu bylo u ekonomického systému, není nikdo schopen vyčíslit. Už dříve se mluvilo o více než miliardě korun, Gordic ale takovou částku odmítl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner